Mille järgi kraapimispuu kassile valida?
Võta arvesse kassi omadused ja harjumused
Esiteks veendu, et kassi ronimispuu sobib lemmiku suurusele ja kaalule, eriti kui tegemist on väga aktiivse loomaga. Kui peres on mitu kassi, peaks kraapimispuu valikul arvestama kõikidega ning tõenäoliselt läheb tarvis isegi mitut. Kassi kraapimispuu kõrguse ja lisade valimisel mõtle, mis võiks lemmikut meelitada. Kui kassile meeldib jälgida ümbritsevat kõrgustest (“puu otsast”), meeldiks talle ilmselt võimalikult kõrge ronimispuu. Kui lemmikul on kombeks peidukohtadest varitseda või ennast puhkehetkedeks ära peita, siis võiks kraapimispuu juurde käia ka kassimaja või magamispesa. Inspiratsiooni saab ka “halbadest harjumustest”: kui kass kraabib vaipa, võiks ronimispuu juurde käia horisontaalne kraapimispind, tapeeti lõhkuv kass soovib küüsi teritada vertikaalsel pinnal ning diivani seljatoe fänn soovib ilmselt ronida veidi kõrgemale.
Kassi kraapimispuu asukoht on tähtis
Ronimispuu valimisel on oluline mõelda selle asukohale. Kassidele meeldib enamasti viibida samades ruumides, kuhu kogunevad ka inimesed. Kui näiteks elutoas ei ole suure kassi ronimispuu jaoks ruumi ning paigutad selle seetõttu magamistuppa, võib juhtuda, et seltsiv kass tuleb ikkagi elutoa diivani kallale oma küüsi teritama. Seetõttu tuleb läbi mõelda, kuidas kassi kraapimispuu nii nutikalt kodusisustusega sobitada, et kõik osapooled võidaksid. Enamasti meeldib kassidele ka aknast välja vaadata ning ümbritsevat jälgida, seetõttu võiks kraapimispuu paikneda akna lähedal.
Mida teha, kui kraapimispuu kassile ei meeldi?
Meelita kassi lõhnadega
Kui uus kraapimispuu kassile kohe huvi ei paku, siis ei tasu kiiresti alla anda. Esiteks hinda, kas ronimispuu asukoht on kassile meelepärane ning kergesti ligipääsetav. Esialgu võib töödelda kraapimispuud kasside jaoks meelitava lõhnaga sprei või muu vahendiga. Kui kass uut objekti esialgu pelgab, siis vastupandamatu lõhn tõmbab teda uut territooriumi lähemalt uurima.
Mida ette võtta, kui kass kraabib mööblit või tapeeti?
Paku alternatiivi
Kuna küünte teritamine ei ole mitte pahatahtlikkuse väljendus, vaid kassile loomuomane käitumine, siis karistamine ei aita. Pigem tekitab pidev peletamine kassile stressi, mistõttu ta võib hakata agressiivselt käituma. Hangi kassile sobiv kraapimispuu, aseta see kassi jaoks mugavasse kohta ning vajadusel kasuta ligitõmbava lõhnaga vahendit, et kass hakkaks kodusisustuse asemel kraapimispuu peal küüsi teritama.
Kata mööbel kinni
Kui kass kipub kraapima kindlat diivaniotsa või vaibanurka, võib aidata selle kinnikatmine. Kass tuleb kindlatesse kohtadesse tagasi lõhna järgi. Seega kui kraapimispuu on kergemini ligipääsetav kui vanad “lemmikpaigad” kodusisustuses, teritab ta suurema tõenäosusega küüsi selleks ettenähtud kohas.
Lõika vajadusel kassi küüsi
Kui tegemist on toakassiga, kelle küüned väga kiiresti kasvavad, on tõenäoliselt vajalik küüsi regulaarselt lõigata. Seda võib teha ise või külastada loomaarsti või hooldussalongi. Kui lemmikul on väga raske oma küüsi kulutada, muudab nende lõikamine tema elu kergemaks.
Mänguasjad küünte teritamiseks
Paljud kassid armastavad mängida pappkastide või paberkottidega. Kuigi hävitustöö jälgede koristamine võib olla tüütu, annab see kassile mõneks ajaks tegevust ning hoiab teda tapeedi või mööbli juurest eemal. Samuti on küünte teritamiseks saadaval erinevast materjalist kassi mänguasjad.
Kiida kassi hea käitumise eest
Kui kass teritab oma küüsi selleks ettenähtud kraapimispuu peal, tee talle pai või paku maiust. See annab positiivse signaali ning aitab kaasa kraapimispuuga harjumisele.