Kuigi kassid on inimeste poolt kodustatud juba pikka aega tagasi, pole nende loomulikud instinktid kuhugi kadunud. Nende armsate jahiinstinktiga loomade jaoks on endiselt ülioluline oma küüsi lühemaks saada ja teritada, et sel moel mitte ainult valmistuda saagi püüdmiseks, vaid vähendada ka stressitaset, seisab pressiteates.
Kahjuks demonstreerivad paljud kodukassid seda instinkti meelsasti mööblil või muudel inimesele väärtuslikel ja vajalikel esemetel. „Kassiomanikud ilmselt teavad, mis tunne on leida katki rebitud paberrätik või kui veab vähem, siis ka mööbliese, riided või armastatud jalanõud. Et seda juhtuks võimalikult harva, on oluline luua loomale võimalus teritada küüsi nii, et selle tagajärjel ei kannataks inimeste vara“, märgib KIKA kategooriajuht Eglė Radižiuvienė ja kinnitab, et parim vahend selleks on kraapimispuu.
Kraapimispuu pole vaid meelelahutus E. Radižiuviene sõnul on loomulik küünte teritamine ülioluline kasside küünte hoolduseks. „Kraapimine aitab kassil hoida küüned tervena, eemaldada surnud osakesi ja seeläbi küünte sissekasvamist. Samas on see tegevus oluline ka looma emotsionaalsele heaolule, sest bioloogiliselt on see loomulik viis stressi ja pingete maandamiseks, lõõgastumiseks,“ räägib ekspert. Kraapimine võimaldab ka kassidel oma piire seada, kuna kasside küüntel on lõhna eritavad näärmed, mis annavad teistele loomadele märku, et territoorium on hõivatud ja seeläbi tunnevad nad end turvalisemalt. E. Radiuvienė juhib tähelepanu asjaolule, et isegi sel juhul, kui kodus on väga suur kraapimispuu, võivad need kapriissed loomad eelistada teistsuguseid esemeid, mitte aga selleks mõeldud vahendit.
Kuidas harjutada kassi kasutama kraapimispuud?
Radiuvienė ei varja, et kassi harjutamine kraapimispuuga võib olla paras katsumus, kuid seda on vaja teha. „Kraapimispuust võib saada tema isiklik nurgake, kus ta saab rahulikult puhata, kuhu saab igapäevase sagina eest varjuda. See on nagu tema väike maailm, kus ta tunneb end turvaliselt ja armastatuna. Samas saab kraapimispuu täita ka teist funktsiooni - soodustada kehalist aktiivsust, mängimist ja energia kulutamist, kuid kuni see hakkab juhtuma, peavad paljud lemmikloomade omanikud nägema väga suurt vaeva,“ jagab oma kogemusi E. Radižiuvienė. „Kõige levinum põhjus, miks kassid ei kasuta kraapimispuud on see, et kraapimispuu ei vasta kassi individuaalsele iseloomule,“ ütleb E. Radižiuvienė ja jätkab, et tavaliselt peavad lemmikloomade omanikud enne sobivaima variandi leidmist, proovima ära mitu erinevat varianti. Siiski on E. Radiživienė sõnul mitmeid nippe, mille abil saab julgustada kassi kasutama olemasolevat kraapimispuud: „Kõigepealt aseta see kohta, kus kassile juba meeldib aega veeta. Soovitav on ka kraapimispuud töödelda naistenõgesega – see tõmbab kindlasti neljajalgse sõbra tähelepanu. Võib proovida meelitada kassi ka maiustega, tekitades sel moel temale positiivseid assotsiatsioone.“
Kuidas valida kraapimispuud?
Eksperdi sõnul on poed täis erinevaid kraapimispuid, mis erinevad nii materjali kui ka suuruse poolest, seega teades, et sellest võib sõltuda ka kassi soov kasutada kraapimispuud, valiku tegemine ei ole alati kõige lihtsam. „Esiteks tuleb tähelepanu pöörata kraapimispuu materjalile. Eelista alati tugevaid looduslikke materjale, et kass saaks neid mugavalt kraapida. Esialgu tasub osta mitu odavamat, kuid erinevat varianti, ning kui on kindlaks tehtud, kumb neist meeldib kassile rohkem, investeerida vastupidavamasse“, selgitab E. Radižiuvienė ja lisab, et näiteks papist kraapimispuud ei ole vastupidavad, mistõttu nad ei ole jätkusuutlik valik, kuid funktsiooni täidab ja võib aidata tuvastada kassi huvisid. Ta jätkab, et suurus ja kuju on samuti olulised – suuremad kassid võivad vajada suuremaid kraapimispuid, väiksemad aga väiksemaid. Samuti soovitab ekspert võimalusel omada kodus mitut kraapimispuud – ühe saab asetada põrandale, teise paigutada nurka või kinnitada seinale: „Kui kraapimispuid on rohkem, saab kass valiku teha vastavalt tujule või vajadustele ning sel viisil on suurem tõenäosus, et ta ei hakka oma küüsi tapeedi või voodi vastu teritama.“
Kui on plaanis osta vaid üks kraapimispuu, arvestada tuleb kindlasti ka kassi iseloomuga. „Näiteks privaatsust armastavale kassile sobib kinnine kraapimispuu ala, sotsiaalsema kassi jaoks aga avatud ala.“ Tore on, kui kraapimispuul on olemas mõlemad – loom valib selle oma tuju järgi. Oluline on, et lamamisase oleks pehme, mõnus ja pakuks lemmikloomale sooja. Kui su kass on tundlik helide suhtes, siis lihtsat „posti“ või mõnda kraapimispuud, millel on häält tekitav mänguasi, valida ei tasuks, kui aga see võiks kassile meeldida on siin tegemist suurepärase variandiga“, - õpetab KIKA kategooriajuht. „Õige kraapimispuu valimine kassile ja selle kasutamisega harjumine lahendab palju probleeme. Mööbel ja isiklikud asjad jäävad terveks, kahtlemata on tervem, aktiivsem ja rõõmsam ka kass“, võtab kogu jutu kokku E. Radižiuvienė.