Kas teil on küsimusi? Võtke meiega ühendust: klienditeave@kika.ee või +372 609 0461

Lemmikloomaga reisiks valmistumine on oluline ülesanne: eksperdid jagavad nõuandeid, mida ei tohi unustada

2024-09-24
Lemmikloomaga reisiks valmistumine on oluline ülesanne: eksperdid jagavad nõuandeid, mida ei tohi unustada

Meie kodus olevad lemmikloomad muutuvad kiiresti tõelisteks pereliikmeteks, nii et reisile minnes tahame nad sageli endaga kaasa võtta. Nagu iga teinegi lemmikloomade hoolduse rutiin, nii nõuab ka pikaks auto- või rongireisiks, lennukis lendamiseks või hotellis viibimiseks valmistumine mõningaid teadmisi ja samme, mis tuleb läbi mõelda.

 

Olenemata sellest, millisele reisile lähed, olgu see siis üle merede-ookeanide lendamine või sõit naaberriiki, eksisteerivad mõned sinu lemmiklooma tervise ja ohutusega seotud asjad, mille eest pead enne reisi hoolt kandma. See võib võtta plaanitust kauem aega, seega on parem sellest ette teada varem, mitte paar päeva enne reisi. Meie eksperdid on koostanud praktilisi nõuandeid, mis aitavad valmistuda reisiks koos oma neljajalgse sõbraga.

 

Vaktsineerimine

 

Olenemata sellest, kas reisid koos lemmikloomaga rongi, lennuki või autoga, ööbid hotellis või kämpingus, on lemmiklooma vaktsineerimine äärmiselt oluline, et hoida ta kodust eemal viibides tervena. Loomaarst Kamilė Ausmanė selgitab, et tavaliselt tehakse lemmikloomale vajalikud vaktsineerimised juba noores eas, kuid hiljem tuleb perioodiliselt hoolt kanda vaktsiinide säilitusannuste eest.  Seetõttu tuleks reisiks valmistudes jälgida, et lemmikloom oleks vaktsineeritud kõigi vajalike vaktsiinidega. Lisaks on soovitatav spetsialistiga läbi arutada lemmikloomaga väljasõidu kõik üksikasjad – ta annab nõu, millised vaktsineerimised on vajalikud ja kuidas lemmiklooma eest hoolitseda, olenevalt sellest, millised haigused on selles riigis loomadele ohtlikud. Näiteks, kui reisid piirkonda, kus sinu koeral või kassil võib olla suurem risk haigestuda mõnda sinu elukohariigis mittelevinud haigusesse, võidakse nõuda spetsiaalset vaktsiini. Isegi kui mingit spetsiifilist vaktsiini ei ole vaja, võivad ekspertide nõuanded aidata kaitsta sinu lemmiklooma tervist selles riigis levinud riskide eest. Spetsialist juhib tähelepanu ka sellele, et lemmikloomaga reisides on alati kohustuslik kaasa võtta lemmiklooma vaktsineerimistunnistus, mis tuleb sageli esitada juba piiripunktis või viibimiskohas, ilma selleta võidakse lemmiklooma riiki sisse mitte ei lasta ja sinu reisiplaanid võivad luhta minna.  Seetõttu on vaja hoolitseda vaktsiinide ja looma tervise eest.

 

 

Märgistamine

 

Koera või kassi kaotamine võõras kohas on iga loomaomaniku halvim õudusunenägu. K. Ausmanė soovitab enne reisi oma lemmiklooma märgistamise eest hoolt kanda, et olla rahulik ja vastata enamiku riikide nõuetele. See on kiire ja lihtne protseduur ning looma naha alla siirdatud kiip on seotud sinu kontaktandmetega, mis on elulise tähtsusega looma kadumise korral. "Mikrokiibil on oma number, mis on seotud omaniku kontaktidega, nii et kui loom leitakse, saab selle leidja andmebaasis oleva teabe abil kindlaks teha omandiõiguse ja omanik leida," lisab ta. Spetsialist rõhutab ka, et reisi ajal tuleks püüda toita lemmiklooma tema tavapärase toiduga ja tavalistel kellaaegadel. Reisipäeva hommikul ei tohiks lemmikloomale süüa anda – see aitab vältida iivelduse ohtu, ütleb ekspert. Enne reisi soovitab ta täpselt välja arvutada lemmikloomale vajalikud toidukogused ja panna igaks reisipäevaks valmis nii palju kui vaja. Samuti soovitab spetsialist kaasa pakkida lisatoitu juhuks, kui reisiplaanid muutuvad ja reis pikemaks venib. Ja nagu kõik loomaomanikud ilmselt juba teavad, peaks alati käepärast hoidma ka maiuspalasid hea käitumise eest premeerimiseks või lohutuse pakkumiseks, seega soovitab loomaarst need juba varakult osta.

 

Autoga reisimine

 

Mõne lemmiklooma jaoks pole midagi põnevamat kui sõita mööda tuulist teed, pea aknast ja keel suust väljas. Teiste jaoks kujutab auto endast kohutavat kogemust, mis on enamasti seotud lemmikloomade juuksuri või loomaarsti külastamisega. Õnneks võib oma lemmikut autosõiduks ette valmistada ning selle eest eelnevalt hoolt kanda, et vähendada lemmiklooma stressi ja aidata tal lõõgastuda. Lemmikloomi tuleks peremeeste elustiiliga harjutada juba noorest east peale – mida rohkem tegevusi koos loomaga ette võetakse, seda lihtsam on sinu neljajalgsel sõbral sellega kohaneda. Kui sulle meeldib sageli koos koeraga autoga reisimas käia, siis loe K. Ausmanė koostatud lühikest meelespead, milles ta kirjeldab olulisimaid samme, mis aitavad sinu lemmikloomal autoga harjuda: pane koer mõneks minutiks tagaistmele, sulge uks ja seisa ise väljas. Kui koer rahuneb, anna talle maiust ja lase autost välja. Pane ta uuesti autosse ja istu ise juhiistmele, kiites samal ajal  lemmiklooma, kui ta hästi käitub. Käivita auto ja oota natuke aega. Lülita auto mootor välja ja lase koer autost välja. Kui koer selle protsessiga harjub ja see temas enam stressi ei tekita, tuleks hakata tegema lühikesi väljasõite – võite koos koeraga oma elukohas ringi sõita või parki jooksma sõita. Premeeri oma lemmiklooma kindlasti maiustega ja kiida hea käitumise eest. Loom peab autos olema spetsiaalse rihmaga kinnitatud. Unistuste maailmas reisiks ustav sõber kogu sõidu ajal alati oma omaniku külje vastu liibunult, kuid see pole ohutu omanikule, teistele reisijatele ega ka lemmikloomale endale. Seega, nagu spetsialist selgitab, peab koer olema kinnitatud seni, kuni sõiduk liigub. Seda saab teha spetsiaalse rihmaga, mis kinnitatakse turvavöö, looma puuri või kandekoti külge, milles lemmikloom parasjagu reisib. See tagab, et õnnetusjuhtumi korral on sinu lemmiklooma vigastuse saamine vähem tõenäoline ning samuti ei vigasta ta sind ega teisi reisijaid. Lisaks takistab see koeral autos vabalt ringi liikumist ning juhi või teiste reisijate häirimist.

 

 

Enne reisile asumist tuleks oma reisi marsruut täpselt läbi vaadata, et olla teadlik tee remonditöödest, liikluse intensiivsusest ja kohtadest, kus saab koos lemmikloomaga peatuda. Koeraga reisides on soovitatav lasta ta iga paari tunni tagant autost välja, et ta saaks oma loomulikke vajadusi rahuldada või pisut ringi joosta, et ta reisil üle ei väsiks ja lisamuresid ei tekitaks. Ja selleks tuleb marsruut eelnevalt planeerida ja peatuskohad välja valida.

 

Rongiga reisimine

 

Rongiga reisides kehtib enamikus riikides nõue, et lemmikloom peab olema kas loomade transportimiseks mõeldud puuris või kotis. Erandid kehtivad abikoerte puhul. Seetõttu peaksid kõigi teiste lemmikloomade omanikud olema reisiks korralikult ette valmistunud, et loom tunneks end sel viisil reisides mugavalt. Selleks aga tuleks püüda muuta puur või kott loomale meeldivaks kohaks. Omaniku põhitöö on hoolitseda selle eest, et lemmikul oleks selles mugav olla, räägib K. Ausmanė. Sellega tuleks tegeleda tükk aega enne reisipiletile märgitud väljasõidu kuupäeva. Spetsialist soovitab kasutada hästi õhku läbilaskvat kandekotti, millel on üleval ja küljel ava, et lemmikloom pääseks ise sisse ja välja. K. Ausmanė soovitab alustada oma lemmiklooma treenimist koti või puuri juures selle nuusutamise loaga, meelitades looma maiustega. Kui lemmikloom on selle esemega juba tutvunud, peaks proovima teda aeglaselt kotti või puuri panna. Kui ta juba sees on, tuleb teda maiuste andmisega premeerida. „Kui loom hakkab end mugavalt tundma, tuleks võtta kott kätte ja veidi jalutada, siis panna see maha ja lasta lemmikloom välja“, jätkab spetsialist. "Töötage selles suunas seni, kuni saate kodus ringi käia hoides koera kandekotis, nii et ülemine ja külgmised tuulutusavad on suletud. Seejärel minge õue ja lõpuks autosse, sõitke lühikesi vahemaid, et eesootav rongireis oma lemmiklooma jaoks nauditavaks muuta."

 

 

Külastage enne reisi rongijaama

 

Kes on varem raudteejaamas käinud, on sealt kostuvate helidega tuttav. Teame hästi, et selles kohas kõlavad helid, hääled ja sagimine võib olla väga lärmakas. See kogemus võib loomale suurt stressi tekitada. Seetõttu soovitab K. Ausmanė enne lemmikloomaga rongireisile sõitmist, külastada koos temaga raudteejaama ja seal ringi jalutada. Tundke huvi, millised peatused sobivad koerale puhkamiseks, samuti soovitab loomaarst vestelda enne reisi rongijaama töötajatega ning selgitada välja reisi marsruut. Nii saad teada, millised on pikemalt peatused, kus rong peatub kauem ning saab oma lemmiklooma jalutama või loomulikke vajadusi rahuldama viia. Tavaliselt on peatused pikemad suuremates linnades, äärelinnades või külades peatub rong lühemat aega.

 

Reisimine lennukiga

 

Kõikidel lennufirmadel on lemmikloomadega reisimiseks erinevad piirangud. Enne lennu broneerimist tutvu lemmikloomade vedamise poliitikaga, et saaksid enne reisile minekut tutvuda kõigi nõuetega. Teades täpselt, kuhu sa lemmikloomaga lendad, saad vältida peavalu lennule registreerimisel, sest olenevalt lemmiklooma kaalust ja suurusest võib ta lennata kahel viisil - kas pagasiruumis või lennuki salongis koos omanikuga. Proovi harjutada pikka aega puuris viibimist. Olenemata sellest, kas sul on suurem koer, kes peab reisi ajal olema pagasiruumis või väike koer, kes reisib koos sinuga lennukisalongis, tuleb teda igal juhul enne reisi harjutada mõned tunnid puuris või kandekotis magama, ütleb loomaarst. Ta soovitab sel eesmärgil oma lemmiklooma treenida, luues tingimused, mis on sarnased lennukis viibimise kogemusega. Näiteks võib sõita koos koeraga kohvikusse või restorani, kuid koera ei tohi kotist välja lasta – nii harjub ta pikemalt kinnises transpordipuuris või kotis viibima, sest ka lennukis ei saa lemmikloomad vabalt ringi käia. Ehk siis võid seda praktikat rakendada ka kodus. Eesmärgiks on vastu pidada mitu tundi, et loom tunneks end lennu ajal rahulikult ja ei rabeleks. Samuti soovitab spetsialist loomaomanikel jälgida, et nende looma puuris või kotis oleks kõik vajalik: vesi, heli mitte tekitavad mänguasjad, mis kaasreisijaid ei sega, ja maiused, mis aitavad looma rahustada. Ja mis kõige tähtsam, omanikud ei tohi unustada pöörata oma lemmikule piisavalt tähelepanu, sest lennuk pole kindlasti tema jaoks kõige meeldivam koht. "Kui lemmikloom lebab sinu jalge ees ja on ärevil, siis võid aeg-ajalt tema kandevahendi lahti teha, et teda lohutada või maiuspalu suhu pista," lisab K. Ausmanė. Samuti kaalu lennureisile minnes võimalust panna puuri niiskust imavat materjali, näiteks männilaaste, et õnnetuse puhul imaks need kiiresti niiskust. Lisaks aitavad männilaastud hoida sinu lemmiklooma soojas, kui lennuki õhkutõusmisel temperatuur langeb.

 

 

Kuigi kunagi ei tohiks riskida lennust mahajäämisega, ei ole vaja lemmikloomaga reisimisel lennujaama jõuda varem kui on nõutud. Püüa tagada, et loom veedaks kandekotis võimalikult vähe aega, nii et tundide kaupa lennujaamas lendu oodata ei ole just kõige parem mõte. Ärge saabuge lennujaama varem, kui lennufirmad või lennujaamad on soovitanud.

 

Näpunäiteid hotellis ööbimiseks või lemmikloomaga puhkuseks korteri üürimiseks

 

Enne majutusplatvormil või hotellis toa broneerimist tuleb lugeda nendes kohtades kehtivat lemmikloomade poliitikat. Mõned majutuskohad on lemmikloomasõbralikud, samas kui teistel on kehtestatud suuruse piirangud, lisatasu või loomade täielik keeld. Ära kunagi riski lemmiklooma salaja kaasa võtmisega, kuna see võib kaasa tuua trahvi või majutuskohast väljasaatmise. Pea kinni oma lemmiklooma tavapärasest rutiinist. Puhkusel olles on meil alati erinevaid plaane - puhata, meres supelda ja rannas päevitada, võib-olla isegi mägedesse matkama minna. Siiski on väga oluline meeles pidada, et rutiin on lemmiklooma jaoks oluline. K. Ausmanė rõhutab, et reisi ajal on oluline järgida lemmiklooma toitmise ja temaga väljas jalutamas käimise tavapärast ajakava.

 

Eelista lemmikloomasõbralikku hotelli

 

 

Lemmikloomad on nagu väikesed lapsed: selle asemel, et mõelda, mida vajad hotellis või üüripinnal viibimiseks, mõtle parem oma lemmikloomade vajadustele. Lemmikloomasõbralikes kohtades on tõenäolisemalt kõik, mida koer vajab, sealhulgas veekausid või lamamisasemed, vastupidiselt nendele kohtadele, mis ei ole kohandatud loomade kaasa võtmiseks. See ei ole arvatavasti suur asi, kuid loomasõbralikes kohtades levib ka varem seal viibinud lemmikloomade lõhn, mis aitab sinu koeral end paremini tunda. Samuti soovitab ekspert valida ööbimiskoha, kus on läheduses haljasala või lemmikloomasõbralik rand, et rahuldatud oleks lemmiklooma kehalise aktiivsuse vajadused. Kui kavatsed oma koera hotellituppa üksi jätta, siis soovitab K. Ausmanė jätta mängima televiisor ja veenduda, et lemmikloomal on pärast sinu lahkumist midagi teha.Talle võib, näiteks, jätta spetsiaalse mänguasja, mis on täidetud maiustega. Samuti kaalu enne lahkumist oma plaane: "Kui kavatsed ära olla terve päev ja koer peab olema 12-14 tundi hotellitoas üksi, siis tasub kaaluda lemmikloomahoidja teenuste kasutamist," lisab spetsialist.

 

Kui teie lemmikloomal oleks pöial, vaataks ta KIKA uudiseid. Liitu meie uudiskirjaga ja saad oma ostukorvist -10% allahindlust!